مجله ماشین
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

واکنش مناسب رانندگان به ماشین‌ های اضطراری

ماشین‌ های اضطراری

آژیرها، نورها و ماشین‌هایی که سرعت و مسیر حرکت خود را تغییر می‌دهند. هر راننده‌ای با این اوضاع روبه‌رو شده و به نوعی سهم خود را در کمک به این افراد ادا کرده است. خودروهای اضطراری شامل آمبولانس‌ها، ماشین‌های سواری و سنگین آتش‌نشانی، ماشین‌های پلیس و ماشین‌های شخصی و عادی‌ هستند که صرفاً برای استفاده در چنین موقعیت‌هایی ساخته شده‌اند. در مواقع اضطراری، این خودروها آژیر و چراغ خود را روشن می‌کنند تا به هر عابری اطلاع داده و درخواست فضا برای رد شدن بکنند. خودروهای اضطراری باید در سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد خود برسند. آن‌ها اجازه دارند تا از چراغ قرمز عبور کنند، شانه‌به‌شانه‌ی ماشین‌هایی که از روبه‌رو می‌آیند، رانندگی کنند، سرعت‌شان را از حد مجاز بالاتر ببرند و هر کاری که لازم است را برای رسیدن به موقع به مقصد انجام دهند. البته تمامی این کارها باید در سایه‌ی تضمین امنیت دیگران انجام شود.

آمبولانس

برای اینکه به خودروهای اضطراری کمک کنیم و اجازه بدهیم که کارشان را به درستی انجام دهند، در صورت دیدن و یا شنیدن صدای آنها باید بدانیم که چه کارهایی انجام دهیم. اگرچه که ممکن است قوانین راهنمایی و رانندگی در مناطق مختلف فرق کنند، اما صدای آژیر معنی یکسانی را در تمام جهان دارد:

 • به گوش باشید. این واژه برای تمامی رانندگان شناخته شده است، بدین معنی که چشم‌ها و گوش‌های خود را به روی جاده متمرکز کنند تا هر نوع صدا و یا نور آژیری را در راه تشخیص دهند. اگر متوجه صدا یا نور مشابهی شدید، شیشه‌ی پنجره را پایین کشیده و به دنبال منبع دقیق صدا بگردید، البته حواستان به جاده هم باشد!

ماشین های آتش نشانی

 • بررسی شرایط. از تمام آینه‌های موجود در خودرو کمک بگیرید تا بتوانید سرعت خودروی اضطراری مورد نظر را محاسبه کنید و زمان مناسب برای کنار زدن را متوجه شوید.
 • واکنش. بهترین محاسبه‌ی خود را برای یافتن مکان و زمان مناسب برای کنار زدن انجام دهید. قبل از کنار زدن به تمام جهات و مسیرهای مناسب دقت کنید و به هیچ وجه راهنما زدن را فراموش نکنید. از ترمزهای ناگهانی به شدت پرهیز کنید.
 • برگشت به جاده. پس از رد شدن خودروی اضطراری، دوباره به جاده برگردید؛ البته در این موقعیت نیز باید کارهای قبلی را انجام دهید، یعنی حواستان به مسیر باشد، از راهنما استفاده کرده و آرام آرام به جاده برگردید.
 • بی‌دقتی ممنوع. به هیچ وجه در مکانی که فضای کافی برای رد شدن خودروی اضطراری وجود ندارد توقف نکنید. علاوه بر این، به هیچ وجه سعی نکنید برای سریع‌تر رفتن، خودروی اضطراری را دنبال کنید و یا از آن سبقت بگیرید.

قوانین بالا از جمله انتظارات منطقی و اساسی‌ هستند که به عنوان یک راننده موظف به رعایت آن‌ها هستید. شما باید بدانید که اگر یک خودروی اضطراری از پشت، روبه‌رو و یا در یک تقاطع به شما نزدیک شد و یا توقف کرد، چه واکنشی از خود نشان دهید. این چهار حالت ممکن در ادامه توضیح داده شده است:

۱- خودروی اضطراری از پشت به شما نزدیک می‌شود

در مواقعی که خودروی اضطراری از پشت به شما نزدیک می‌شود، سرعت خود را به آرامی کم کرده و به دنبال فضایی برای کنار زدن یا دوربرگردان بگردید. اگرچه واکنش ابتدایی تمام افراد این است، اما سعی نکنید به طور ناگهانی از جاده خارج شوید. اول از همه، باید حواستان به عابران پیاده، موتورسواران و یا ماشین‌های جلوی‌تان باشد. همین که راه بی‌خطری برای کنار زدن پیدا کردید، از چراغ راهنمای خودروی خود استفاده کرده و دست به کار شوید. تا زمانی که فضای کافی برای رد شدن خودروی اضطراری وجود ندارد، دوباره به جاده برنگردید. دوباره تأکید می‌کنیم، حواستان به فضای بین ماشین‌ها باشد و از چراغ راهنما استفاده کنید.

۲- خودروی اضطراری از روبه‌رو به شما نزدیک می‌شود

حتی اگر یک خودروی اضطراری از روبه‌رو به شما نزدیک شود، اولین واکنش شما کنار زدن است. مگر اینکه خطی بین شما و لاین روبه‌رویی وجود داشته باشد که در آن صورت هم ممکن است خودروی اضطراری مورد نظر، برای فرار از دام ترافیک در لاین شما تردد کند. کنار زدن، راه را برای خودروی اضطراری باز خواهد کرد. به علاوه، شما که نمی‌خواهید خودروی اضطراری از لاین شما آن هم رودررو به سمت شما حرکت کند، این مسئله نه برای شما امنیت دارد و نه برای خودروی اضطراری.

همان‌طور که در حالت قبل گفته شد، با رعایت نکات ایمنی کنار بزنید.

ماشین های آتش نشانی-خودروی اضطراری

۳- خودروی اضطراری هم‌زمان با شما در یک تقاطع نزدیک می‌شود

واکنش شما در لحظه‌ی دیدن یک خودروی اضطراری در تقاطع خیابان‌ها، بستگی به این دارد که در حال حرکت باشید یا در حالت توقف. اگر در حال توقف هستید و فضای کافی برای دور زدن خودروی اضطراری به سمت شما وجود دارد، پس متوقف بمانید. حتی اگر چراغ راهنمایی به رنگ سبز درآمد هم همین کار را انجام دهید. ممکن است عابرانی در حال رفت و آمد بر روی خط عابر پیاده باشند و از قضا خودروی اضطراری از همین فرصت برای رفت و آمد استفاده کند.

اگر در هنگام عبور از یک تقاطع، خودروی اضطراری به شما نزدیک شد (از هر سمتی)، اقدام به بیشتر کردن سرعتتان نکنید؛ و به هیچ وجه هم نباید در میان یک تقاطع ترمز کنید؛ به حرکت خود ادامه دهید، سپس در یک مکان مناسب کنار بزنید تا خودروی اضطراری رد شود. سعی نکنید به محض سبز شدن چراغ حرکت کرده و یا برای رد شدن از چراغ قرمز با یکدیگر رقابت کنید.

ماشین های آتش نشانی-خودروی اضطراری

۴- خودروی اضطراری‌ که در جاده توقف کرده است

خودروی اضطراری‌ که در جاده توقف کرده باشد، قطعاً چراغ‌های خود را برای هشدار دادن روشن نگه داشته و حتماً حادثه‌ای در آن منطقه رخ داده است. سرعت‌تان را کم کنید و در صورت وجود فضای کافی، لاین خود را تغییر دهید. در برخی کشورهای دنیا قانون چنین است که باید سرعت خود را بیست کیلومتر کمتر از سرعت مجاز جاده کنید. در هر حال و به صورت عمومی، اگر فضای کافی وجود داشت، می‌توانید اقدام به کنار زدن کنید. در هنگام تغییر لاین یا وجود مانع، از علائم هشدار استفاده کنید. نگرانی اصلی شما باید این باشد که به خودروی اضطراری و کارکنان آن، فضای کافی برای انجام وظیفه‌شان دهید.

کاری که باید در هنگام دیدن یک خودروی اضطراری انجام دهیم

وقتی که ماشین پلیس، کامیون‌های آتش‌نشانی، آمبولانس یا هر نوع خودروی اضطراری دیگری را می‌بینید، گوش به زنگ بوده و حرکت بعدی خود را با دقت انتخاب کنید. به علاوه‌ی آژیر و مراحل ذکر شده، این نکات را نیز در ذهن داشته باشید:

در حدود ۹۰ تا ۱۵۰ متر، عقب‌تر از خودروی اضطراری قرار بگیرید؛ دنبال هیچ‌کدام از آن‌ها نیفتید. از چراغ‌های راهنمای خود در هنگام کنار زدن استفاده کنید تا امنیت لازم برقرار شود. در هنگام کنار زدن، حواستان باشد که آیا خودروی اضطراری دیگری نیز در حال نزدیک شدن است یا خیر. ممکن است تنها کار مورد نیاز شما این باشد که در لاین مورد نظرتان بمانید و سرعت‌تان را تغییر ندهید. خودروهای اضطراری لوازم مورد نیاز برای رسیدگی به هر نوع فاجعه یا مشکلی را دارند. انجام هر یک از این نکات می‌تواند به نجات دادن یک فرد منجر شود.

 

منبع: چطورپدیا

نوع مطلب : خودروهای ایرانی، خودروهای خارجی، خودرو، 
برچسب ها : ماشین، ماشین پلیس، آمبولانس، آتش نشانی، خودرو،
لینک های مرتبط :
نویسنده حرفه ای
سه شنبه 30 بهمن 1397
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات